EDLSG155H5R5C
Manufacturer Part Number:
EDLSG155H5R5C
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP 1.5F 5.5V THROUGH HOLE
Manufacturer :
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
1.5 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30Ohm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.256" (6.50mm)
Lead Spacing :
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Package / Case :
Axial, Can - Horizontal
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.787" Dia (20.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
Voltage - Rated :
5.5 V