KS-2R8334-R
Manufacturer Part Number:
KS-2R8334-R
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
CAP 330MF -20% +80% 2.8V SMD
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
330 mF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100Ohm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.110" (2.80mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Package / Case :
Coin, Thin Terminals - Same Sides
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.268" Dia (6.80mm)
Termination :
SMD (SMT) Tabs
Tolerance :
-20%, +80%
Voltage - Rated :
2.8 V