PAS1220LA3R0905
Manufacturer Part Number:
PAS1220LA3R0905
Manufacturer/Brand:
Taiyo Yuden
Part of Description:
CAP 9F 20% 3V THROUGH HOLE
Manufacturer :
Taiyo Yuden
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
9 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 60°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.492" Dia (12.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
3 V