PA-5R0H224-R
Manufacturer Part Number:
PA-5R0H224-R
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
CAP 220MF -20% +80% 5V T/H
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
220 mF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing :
0.465" (11.80mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.866" L x 0.681" W (22.00mm x 17.30mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-20%, +80%
Voltage - Rated :
5 V