A0820-2R5474
Manufacturer Part Number:
A0820-2R5474
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
CAP 470MF -20% +80% 2.5V T/H
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
470 mF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.827" (21.00mm)
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.335" Dia (8.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-20%, +80%
Voltage - Rated :
2.5 V