VEC3R0507QG
- Manufacturer Part Number:
- VEC3R0507QG
- Manufacturer/Brand:
- VINATech Co LTD
- Part of Description:
- 500F 3.0V 35*82 SNAPIN TYPE EDLC
- Manufacturer :
- VINATech Co LTD
- Product Category :
- Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
- Capacitance :
- 500 F
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 3mOhm @ 1kHz
- Height - Seated (Max) :
- 3.307" (84.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.906" (23.00mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 65°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 65°C
- Package / Case :
- Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 1.378" Dia (35.00mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- -10%, +30%
- Voltage - Rated :
- 3 V