SCE5R5H474
Manufacturer Part Number:
SCE5R5H474
Manufacturer/Brand:
Sruite Electronic Technology (US)
Part of Description:
CAP 5.5V -20% +80% 0.47F T/H
Manufacturer :
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
470 mF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20Ohm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.197" (5.00mm)
Lead Spacing :
0.453" (11.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Package / Case :
Axial, Can - Horizontal
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.453" Dia (11.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-20%, +80%
Voltage - Rated :
5.5 V