BMOD0058 E016 C02
- Manufacturer Part Number:
- BMOD0058 E016 C02
- Manufacturer/Brand:
- Maxwell Technologies Korea Co., Ltd.
- Part of Description:
- CAP 58F 16V PLASTIC CASE
- Manufacturer :
- Product Category :
- Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
- Capacitance :
- 58 F
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 22mOhm
- Height - Seated (Max) :
- 3.012" (76.50mm)
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 65°C
- Package / Case :
- Module, Screw Terminals
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 8.917" L x 1.949" W (226.50mm x 49.50mm)
- Termination :
- Screw Terminals
- Tolerance :
- Voltage - Rated :
- 16 V