2.5DMB100M20X55
Manufacturer Part Number:
2.5DMB100M20X55
Manufacturer/Brand:
Rubycon
Part of Description:
CAP 100F 20% 2.5V THROUGH HOLE
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
100 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
2.244" (57.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.787" Dia (20.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
2.5 V