PAS1230LN2R7166
Manufacturer Part Number:
PAS1230LN2R7166
Part of Description:
CAP 16F 20% 2.7V T/H
Capacitance :
16 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
1.260" (32.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.492" Dia (12.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
2.7 V