PBLC-3R8/20MA2
Manufacturer Part Number:
PBLC-3R8/20MA2
Manufacturer/Brand:
Tecate Group
Part of Description:
CAP LITH HYBRID 20F 20% 3.8V
Manufacturer :
Tecate Group
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
20 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type :
User Defined
Operating Temperature :
-15°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Termination :
Wire Leads
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
3.8 V