SC1200-270-ASC
Manufacturer Part Number:
SC1200-270-ASC
Manufacturer/Brand:
LICAP Technologies, Inc.
Part of Description:
CAP LITH HYBRID 1200F 2.7V CHAS
Manufacturer :
LICAP Technologies, Inc.
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
1200 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
0.58mOhm
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1500 Hrs @ 65°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Package / Case :
Axial, Can - Screw Terminals
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.370" Dia x 2.488" L (60.20mm x 63.20mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
0%, +20%
Voltage - Rated :
2.7 V