PAS1030LN2R7705
Manufacturer Part Number:
PAS1030LN2R7705
Manufacturer/Brand:
Taiyo Yuden
Part of Description:
CAP 7F 20% 2.7V T/H
Manufacturer :
Taiyo Yuden
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
7 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
1.260" (32.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
2.7 V