EDC334Z5R5V
Manufacturer Part Number:
EDC334Z5R5V
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP 330MF -20% +80% 5.5V T/H
Manufacturer :
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
330 mF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75Ohm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Package / Case :
Axial, Can - Vertical
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.453" Dia (11.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-20%, +80%
Voltage - Rated :
5.5 V