DGH504Q5R5
Manufacturer Part Number:
DGH504Q5R5
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP 500MF -10% +30% 5.5V TH
Manufacturer :
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
500 mF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.748" (19.00mm)
Lead Spacing :
0.472" (12.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1500 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.669" L x 0.335" W (17.00mm x 8.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-10%, +30%
Voltage - Rated :
5.5 V