TPLC-3R8/25MR8X20
Manufacturer Part Number:
TPLC-3R8/25MR8X20
Manufacturer/Brand:
Tecate Group
Part of Description:
CAP LITH HYBRID 25F 3.8V T/H
Manufacturer :
Tecate Group
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
25 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-15°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
3.8 V