DSF356Q3R0
Manufacturer Part Number:
DSF356Q3R0
Part of Description:
35F, 3VDC, 16X31.5MM
Capacitance :
35 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
1.319" (33.50mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 65°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance :
-10%, +30%
Voltage - Rated :
3 V