DSF156Q3R0
Manufacturer Part Number:
DSF156Q3R0
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
15F, 3VDC, 12.5X30MM
Manufacturer :
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
15 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
1.260" (32.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 65°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.492" Dia (12.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-10%, +30%
Voltage - Rated :
3 V