DSF205Q3R0
Manufacturer Part Number:
DSF205Q3R0
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
2F, 3VDC, 8X14MM
Manufacturer :
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
2 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
160mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.610" (15.50mm)
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 65°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-10%, +30%
Voltage - Rated :
3 V