SM0058-016-P
Manufacturer Part Number:
SM0058-016-P
Manufacturer/Brand:
LICAP Technologies, Inc.
Part of Description:
CAP LITH HYB 58F 0%/20% 16V CHAS
Manufacturer :
LICAP Technologies, Inc.
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
58 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm
Height - Seated (Max) :
2.992" (76.00mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1500 Hrs @ 65°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Size / Dimension :
9.449" L x 1.850" W (240.00mm x 47.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
0%, +20%
Voltage - Rated :
16 V