SCAP,PBL-15.0/5.4
Manufacturer Part Number:
SCAP,PBL-15.0/5.4
Manufacturer/Brand:
Tecate Group
Part of Description:
CAP 15F 5.4V THROUGH HOLE UCAP
Manufacturer :
Tecate Group
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
15 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
1.358" (34.50mm)
Lead Spacing :
0.949" (24.10mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.339" L x 0.689" W (34.00mm x 17.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
Voltage - Rated :
5.4 V