SCAP,PBLL-11.0/5.4
- Manufacturer Part Number:
- SCAP,PBLL-11.0/5.4
- Manufacturer/Brand:
- Tecate Group
- Part of Description:
- CAP 11F -10% +20% 5.4V UCAP PACK
- Manufacturer :
- Tecate Group
- Product Category :
- Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
- Capacitance :
- 11 F
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 130mOhm @ 1kHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.531" (13.50mm)
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 85°C
- Mounting Type :
- User Defined
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 1.516" L x 1.024" W (38.50mm x 26.00mm)
- Termination :
- Wire Leads with Connector
- Tolerance :
- -10%, +20%
- Voltage - Rated :
- 5.4 V