TPLH-3R0/100SS22X46
Manufacturer Part Number:
TPLH-3R0/100SS22X46
Manufacturer/Brand:
Tecate Group
Part of Description:
CAP 100F 3V THROUGH HOLE
Manufacturer :
Tecate Group
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
100 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Height - Seated (Max) :
1.890" (48.00mm)
Lead Spacing :
0.315" (8.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1500 Hrs @ 65°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.866" Dia (22.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
Voltage - Rated :
3 V