DGH605Q2R7
Manufacturer Part Number:
DGH605Q2R7
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP EDLC 2.7V 6F TH
Manufacturer :
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
6 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1500 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-10%, +30%
Voltage - Rated :
2.7 V