TPL-100/18X60F
- Manufacturer Part Number:
- TPL-100/18X60F
- Manufacturer/Brand:
- Tecate Group
- Part of Description:
- CAP 100F -10% +20% 2.7V T/H
- Manufacturer :
- Tecate Group
- Product Category :
- Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
- Capacitance :
- 100 F
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 10mOhm @ 1kHz
- Height - Seated (Max) :
- 2.421" (61.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.295" (7.50mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 85°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.709" Dia (18.00mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- -10%, +20%
- Voltage - Rated :
- 2.7 V