PM-5R0V155-R
Manufacturer Part Number:
PM-5R0V155-R
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
CAP 1.5F -20% +80% 5V T/H
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
1.5 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm
Height - Seated (Max) :
0.906" (23.00mm)
Lead Spacing :
0.209" (5.30mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 60°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.839" L x 0.433" W (21.30mm x 11.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-20%, +80%
Voltage - Rated :
5 V