PM-5R0H155-R
- Manufacturer Part Number:
- PM-5R0H155-R
- Manufacturer/Brand:
- Eaton - Electronics Division
- Part of Description:
- CAP 1.5F -20% +80% 5V T/H
- Manufacturer :
- Eaton - Electronics Division
- Product Category :
- Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
- Capacitance :
- 1.5 F
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 100mOhm
- Height - Seated (Max) :
- 0.433" (11.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.209" (5.30mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 60°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 60°C
- Package / Case :
- Radial, Can, Horizontal
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.906" L x 0.839" W (23.00mm x 21.30mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- -20%, +80%
- Voltage - Rated :
- 5 V