CX0805MRX7R7BB563
- Manufacturer Part Number:
- CX0805MRX7R7BB563
- Part of Description:
- CAP X2Y X7R 0805 56NF 16V
- Capacitance :
- 0.056 µF
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Size / Dimension :
- 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- Temperature Coefficient :
- X7R
- Thickness (Max) :
- 0.037" (0.95mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 16V