CX1206MKX7R7BB274
- Manufacturer Part Number:
- CX1206MKX7R7BB274
- Part of Description:
- CAP X2Y X7R 1206 270NF 16V
- Capacitance :
- 0.27 µF
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 1206 (3216 Metric)
- Size / Dimension :
- 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
- Thickness (Max) :
- 0.055" (1.40mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 16V