CX1206MKX7R0BB153
- Manufacturer Part Number:
- CX1206MKX7R0BB153
- Manufacturer/Brand:
- Pulse Electronics
- Part of Description:
- CAP X2Y X7R 1206 15NF 100V
- Manufacturer :
- Pulse Electronics
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- Bypass, Decoupling
- Capacitance :
- 0.015 µF
- Failure Rate :
- Features :
- Low ESL (X2Y)
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 1206 (3216 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
- Temperature Coefficient :
- X7R
- Thickness (Max) :
- 0.055" (1.40mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 100V