SP-JEN-C10Q-16
Manufacturer Part Number:
SP-JEN-C10Q-16
Manufacturer/Brand:
Jensen Loudspeaker
Part of Description:
JENSEN C10Q OHMS 16
Manufacturer :
Jensen Loudspeaker
Product Category :
Speakers
Efficiency - dBA :
95.20
Efficiency - Testing :
1W/1M
Efficiency - Type :
Sensitivity
Frequency - Self Resonant :
96Hz
Frequency Range :
Height - Seated (Max) :
3.602" (91.50mm)
Impedance :
16 Ohms
Ingress Protection :
Material - Cone :
Paper
Material - Magnet :
Ferrite
Port Location :
Top
Power - Max :
70 W
Power - Rated :
35 W
Product Status :
Active
Ratings :
Shape :
Round
Size / Dimension :
10.197" Dia (259.00mm)