SP-JEN-MOD10-35-16
- Manufacturer Part Number:
- SP-JEN-MOD10-35-16
- Manufacturer/Brand:
- Jensen Loudspeaker
- Part of Description:
- JENSEN MOD 1035 OHMS 16
- Manufacturer :
- Jensen Loudspeaker
- Product Category :
- Speakers
- Efficiency - dBA :
- Efficiency - Testing :
- 1W/1M
- Efficiency - Type :
- Sensitivity
- Frequency - Self Resonant :
- 107Hz
- Frequency Range :
- Height - Seated (Max) :
- 3.437" (87.30mm)
- Impedance :
- 16 Ohms
- Ingress Protection :
- Material - Cone :
- Paper
- Material - Magnet :
- Ferrite
- Port Location :
- Top
- Power - Max :
- 70 W
- Power - Rated :
- 35 W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Shape :
- Round
- Size / Dimension :
- 10.197" Dia (259.00mm)