CDS-1328-16-SP
Manufacturer Part Number:
CDS-1328-16-SP
Manufacturer/Brand:
CUI Devices
Part of Description:
13 MM, ROUND FRAME, 0.2 W, 16 OH
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Speakers
Efficiency - dBA :
85.00
Efficiency - Testing :
100mW/100mm
Efficiency - Type :
Sound Pressure Level (SPL)
Frequency - Self Resonant :
1.1kHz
Frequency Range :
880 Hz ~ 5 kHz
Height - Seated (Max) :
0.110" (2.80mm)
Impedance :
16 Ohms
Ingress Protection :
Material - Cone :
Polyethylene Terephthalate (PET)
Material - Magnet :
Nd-Fe-B
Port Location :
Top
Power - Max :
300 mW
Power - Rated :
200 mW
Product Status :
Active
Ratings :
Shape :
Round
Size / Dimension :
0.512" Dia (13.00mm)