AS01606MS-SC16-WP-2-R
Manufacturer Part Number:
AS01606MS-SC16-WP-2-R
Manufacturer/Brand:
PUI Audio, Inc.
Part of Description:
SPEAKER .94W 6 OHM 91 DB 850 HZ
Manufacturer :
PUI Audio, Inc.
Product Category :
Speakers
Efficiency - dBA :
91.00
Efficiency - Testing :
100mm
Efficiency - Type :
Sound Pressure Level (SPL)
Frequency - Self Resonant :
850Hz
Frequency Range :
500 Hz ~ 20 kHz
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Impedance :
6 Ohms
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material - Cone :
Polyetheretherketone (PEEK)
Material - Magnet :
Nd-Fe-B
Port Location :
Top
Power - Max :
1.2 W
Power - Rated :
940 mW
Product Status :
Active
Ratings :
Shape :
Rectangular
Size / Dimension :
0.630" L x 0.354" W (16.00mm x 9.00mm)