AS03608MR-LW100-R
Manufacturer Part Number:
AS03608MR-LW100-R
Manufacturer/Brand:
PUI Audio, Inc.
Part of Description:
SPEAKER 1 W 8 OHM 91 DB 500 HZ
Manufacturer :
PUI Audio, Inc.
Product Category :
Speakers
Efficiency - dBA :
91.00
Efficiency - Testing :
100mW/100mm
Efficiency - Type :
Sound Pressure Level (SPL)
Frequency - Self Resonant :
500Hz
Frequency Range :
500 Hz ~ 4.5 kHz
Height - Seated (Max) :
0.181" (4.60mm)
Impedance :
8 Ohms
Ingress Protection :
Material - Cone :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Material - Magnet :
Nd-Fe-B
Port Location :
Top
Power - Max :
1.5 W
Power - Rated :
1 W
Product Status :
Active
Ratings :
IEC 60601-1-8
Shape :
Round
Size / Dimension :
1.417" Dia (36.00mm)