AS01608MS-SC16-WP-R
Manufacturer Part Number:
AS01608MS-SC16-WP-R
Part of Description:
SPEAKER .7W 8 OHM 90 DB 950 HZ
Efficiency - dBA :
90.00
Efficiency - Testing :
Efficiency - Type :
Sensitivity
Frequency - Self Resonant :
950Hz
Frequency Range :
500 Hz ~ 20 kHz
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Impedance :
8 Ohms
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material - Cone :
Polyimide (PI)
Material - Magnet :
Nd-Fe-B
Power - Max :
1 W
Power - Rated :
700 mW
Shape :
Rectangular
Size / Dimension :
0.630" L x 0.354" W (16.00mm x 9.00mm)