6LS471KEFCA
- Manufacturer Part Number:
- 6LS471KEFCA
- Manufacturer/Brand:
- Ethertronics/AVX
- Part of Description:
- CAP CER 470PF 2KV Y5P RADIAL
- Manufacturer :
- Ethertronics/AVX
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 470 pF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.197" (5.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.236" (6.00mm)
- Lead Style :
- Straight
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial, Disc
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.354" Dia (9.00mm)
- Temperature Coefficient :
- Y5P (B)
- Thickness (Max) :
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 2000V (2kV)