MC2-1206Y225M500BF3
- Manufacturer Part Number:
- MC2-1206Y225M500BF3
- Manufacturer/Brand:
- Lumimax Optoelectronic Technology
- Part of Description:
- CAP CER 2.2UF 20% 50V RADIAL
- Manufacturer :
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 2.2 µF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.413" (10.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.200" (5.08mm)
- Lead Style :
- Straight
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.197" L x 0.217" W (5.00mm x 5.50mm)
- Temperature Coefficient :
- Y5V (F)
- Thickness (Max) :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 50V