0201G250N101KCT
Manufacturer Part Number:
0201G250N101KCT
Manufacturer/Brand:
Frontier Electronics
Part of Description:
CAP CER 100PF 25V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
Frontier Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
25V