3640KA470JAT3A
Manufacturer Part Number:
3640KA470JAT3A
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP CER 47PF 5KV C0G/NP0 3640
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
47 pF
Failure Rate :
Features :
High Voltage
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.100" (2.54mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
5000V (5kV)