PMM-3738-VM1000-R
Manufacturer Part Number:
PMM-3738-VM1000-R
Manufacturer/Brand:
PUI Audio, Inc.
Part of Description:
MIC PIEZO MEMS ANALOG OMNI
Manufacturer :
PUI Audio, Inc.
Product Category :
Microphones
Current - Supply :
165 µA
Direction :
Omnidirectional
Frequency Range :
100 Hz ~ 10 kHz
Height (Max) :
0.043" (1.10mm)
Impedance :
400 Ohms
Output Type :
Analog
Port Location :
Bottom
Product Status :
Last Time Buy
Ratings :
IP57 - Dust Protected, Waterproof
S/N Ratio :
61dB
Sensitivity :
-38dB ±3dB @ 94dB SPL
Shape :
Rectangular
Size / Dimension :
0.148" L x 0.116" W (3.76mm x 2.95mm)
Termination :
Solder Pads
Type :
Piezo MEMS
Voltage - Rated :
Voltage Range :
1.6 V ~ 3.6 V