MD011A121JAB
- Manufacturer Part Number:
- MD011A121JAB
- Manufacturer/Brand:
- Ethertronics/AVX
- Part of Description:
- CAP CER 120PF 100V NP0 2-DIP
- Manufacturer :
- Ethertronics/AVX
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 120 pF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.175" (4.45mm)
- Lead Spacing :
- 0.325" (8.25mm)
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 2-DIP
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
- Temperature Coefficient :
- C0G, NP0
- Thickness (Max) :
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage - Rated :
- 100V