PA5000.001NL
Manufacturer Part Number:
PA5000.001NL
Manufacturer/Brand:
Pulse Electronics
Part of Description:
TRANSFORMER, FORWARD, EP13, SMT
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Switching Converter, SMPS Transformers
Applications :
Forward, Push-Pull Converters
Chipset Manufacturer :
Footprint :
0.697" L x 0.531" W (17.70mm x 13.50mm)
Frequency :
200kHz
Height - Seated (Max) :
0.650" (16.50mm)
Inductance @ Frequency :
100µH
Intended Chipset :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 130°C
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.531" L x 0.520" W (13.50mm x 13.20mm)
Style :
Wirewound
Type :
For DC/DC Converters
Voltage - Auxiliary :
10V @ 50mA
Voltage - Isolation :
3000Vrms
Voltage - Primary :
33 ~ 75V