PC-230-4B65
- Manufacturer Part Number:
- PC-230-4B65
- Manufacturer/Brand:
- Pulse Electronics
- Part of Description:
- PWR XFMR LAMINATED 1VA TH
- Manufacturer :
- Pulse Electronics
- Product Category :
- Power Transformers
- Center Tap :
- No
- Current - Output (Max) :
- Parallel 8mA, Series 4mA
- Height - Seated (Max) :
- 21.08mm
- Mounting Type :
- Through Hole
- Power - Max :
- 1VA
- Primary Winding(s) :
- Single
- Product Status :
- Active
- Secondary Winding(s) :
- Dual
- Size / Dimension :
- 25.40mm L x 34.93mm W
- Termination Style :
- PC Pin
- Type :
- Laminated Core
- Voltage - Isolation :
- 1500Vrms
- Voltage - Primary :
- 115V
- Voltage - Secondary (Full Load) :
- Parallel 115V, Series 230V