ST7-56B59
Manufacturer Part Number:
ST7-56B59
Manufacturer/Brand:
Pulse Electronics
Part of Description:
PWR XFMR LAMINATED 36VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 1.3A, Series 650mA
Height - Seated (Max) :
39.62mm
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
36VA
Primary Winding(s) :
Single
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
66.80mm L x 55.63mm W
Termination Style :
PC Pin
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Voltage - Primary :
115V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 28V, Series 56V