DP241-4-16A13
Manufacturer Part Number:
DP241-4-16A13
Manufacturer/Brand:
Pulse Electronics
Part of Description:
PWR XFMR LAMINATED 6VA CHAS MT
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
Yes
Current - Output (Max) :
400mA
Height - Seated (Max) :
37.75mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Power - Max :
6VA
Primary Winding(s) :
Dual
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Single
Size / Dimension :
60.45mm L x 35.05mm W
Termination Style :
Solder, Quick Connect
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Voltage - Primary :
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) :
16V