241-6-48A38
Manufacturer Part Number:
241-6-48A38
Manufacturer/Brand:
Pulse Electronics
Part of Description:
PWR XFMR LAMINATED 30VA CHAS MT
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
Yes
Current - Output (Max) :
630mA
Height - Seated (Max) :
42.93mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Power - Max :
30VA
Primary Winding(s) :
Single
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Single
Size / Dimension :
82.55mm L x 49.28mm W
Termination Style :
Solder, Quick Connect
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Voltage - Primary :
115V
Voltage - Secondary (Full Load) :
48V