LP34-1400B100
Manufacturer Part Number:
LP34-1400B100
Manufacturer/Brand:
Pulse Electronics
Part of Description:
PWR XFMR SEMI-TORO TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 2.8A, Series 1.4A
Height - Seated (Max) :
34.93mm
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
Primary Winding(s) :
Dual
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
79.38mm L x 63.50mm W
Termination Style :
PC Pin
Type :
Semi-Toroidal
Voltage - Isolation :
1500Vrms
Voltage - Primary :
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 17V, Series 34V