1182U110
Manufacturer Part Number:
1182U110
Manufacturer/Brand:
Hammond Manufacturing
Part of Description:
PWR XFMR TORO 1500VA CHAS MT
Manufacturer :
Hammond Manufacturing
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 13.6A, Series 6.8A
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Chassis Mount
Power - Max :
1500VA
Primary Winding(s) :
Dual
Product Status :
Obsolete
Secondary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
187.96mm Dia
Termination Style :
Wire Leads
Type :
Toroidal
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Voltage - Primary :
117V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 110V, Series 220V