VPT230-1090-B
Manufacturer Part Number:
VPT230-1090-B
Manufacturer/Brand:
Triad Magnetics
Part of Description:
PWR XFMR TORO 250VA CHAS MT
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 2.18A, Series 1.09A
Height - Seated (Max) :
58.0mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Power - Max :
250VA
Primary Winding(s) :
Dual
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
112.00mm Dia x 54.00mm W
Termination Style :
Wire Leads
Type :
Toroidal
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Voltage - Primary :
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 115V, Series 230V